Akomex Group zdecydowała się na wdrożenie sterującego produkcją prepress worflow Kodak Prinergy, wraz z modułami Spotless, ColorFlow i Rules-Based Automation (RBA) oraz portalu InSite. Co pozwoli nam na zwiększenie wydajności i automatyzację procesów, a także znacząco poprawi komunikację wewnętrzną i zewnętrzną.
Akomex Group składa się obecnie z trzech zakładów produkcyjnych zatrudniających w sumie niemal 600 pracowników. Pierwszy z nich to zakład w Aleksandrowie Kujawskim, zajmująca się produkcją opakowań farmaceutycznych z tektury litej. Drugim jest Akomex w Starogardzie Gdańskim (która funkcjonuje od 1993 roku) – specjalizujący się w obsłudze klientów z branży spożywczej w zakresie opakowań z tektury litej. Trzeci zakład w Danii – konwertujący tacki dla przemysłu rybnego i wspierający ekspansję grupy na rynku skandynawskim. Grupa Akomex obsługuje również branże: elektroniczną, kosmetyczną, higieny osobistej oraz AGD. Jednym z filarów sukcesu Akomex Group jest stabilne portfolio naszych klientów – ok. 60% z nich współpracuje z zakładami grupy od ponad 10 lat. Jednak nieustannie powiększamy to grono i podnosimy udział eksportu, który obecnie wynosi tu ponad 40% obrotów.
– Po latach użytkowania workflow innego dostawcy – mówi Szymon Polkowski, dyrektor produkcji w firmie DrukPak – postanowiliśmy znaleźć taki system, który rozwiązałby problemy, z którymi borykaliśmy się na co dzień, a jednocześnie zwiększył wydajność i jakość obsługi klienta. Jako grupa jesteśmy producentem opakowań spożywczych i farmaceutycznych, więc w naturalny sposób poszukiwaliśmy rozwiązania, które zapewni nam wysoką funkcjonalność. Istotnym była dla nas także poprawa w jakości komunikacji między trzema zakładami, które wchodzą w skład naszej grupy. Poszukiwaliśmy systemu, który będziemy mogli skalować i automatyzować bez ponoszenia znaczących kosztów tych procesów. Rozwiązanie firmy Kodak okazało się najlepszym i dlatego zdecydowaliśmy się na ten zakup.
Zakup i wdrożenie nowego systemu workflow stał się jedną z kluczowych potrzeb Grupy w ostatnich miesiącach. Szukalismy rozwiązania, które pracowałoby w oparciu o bazę danych i zapewniłoby jej większą automatyzację procesów, co z kolei uwolniłoby m.in. zasoby w dziale graficznym. – Naszym głównym priorytetem – mówi Szymon Polkowski – była możliwość współpracy na jednym systemie we wszystkich trzech lokalizacjach. Byliśmy przekonani, że automatyzacja i sprawna komunikacja poprawi naszą wydajność. Ale zależało nam również, aby w przypadku tej nowej inwestycji poprawić naszą komunikację z klientami przez Internet. Rozwiązania dostarczone przez firmę Kodak zautomatyzowały ww. procesy, poprawiły wydajność i wpłynęły na eliminację błędów produkcyjnych. Szerokie możliwości konfiguracyjne tych rozwiązań sprawiły, że mogliśmy je dostosować do naszych potrzeb. Świadczy to o ich dużej elastyczności, jak również o samym dostawcy, od którego otrzymaliśmy ważne dla nas wsparcie serwisowe i pomoc na każdym etapie wdrożenia.
System Kodak Prinergy pozwolił nam skrócić cykle przetwarzania danego zlecenia, obniżyć koszty, zautomatyzować procesy, zredukować liczbę błędów związanych z pracami, co zaowocowało bardziej wydajnym środowiskiem produkcyjnym.
Daniel Stosik, Prepress Manager w Akomex Group, dodaje: – W naszej pracy od lat skupiamy się również na aspektach ekologicznych. Poszukujemy rozwiązań, które wspierają bezpieczną produkcję opakowań dla branży spożywczej i farmaceutycznej. Jednym z założeń podczas poszukiwania nowego systemu workflow była więc możliwość redukcji zużycia farby i środków myjących, wykorzystywanych podczas drukowania. Naszą uwagę zwróciły moduły Kodak Spotless oraz Kodak ColorFlow, które pozwalają na tworzenie profili ICC oraz druk kolorów Pantone przy pomocy zestawu farb CMYKOGV. Usprawniają one proces druku oraz zmniejszają ilość odpadów. Taka konfiguracja poszerza gamut kolorystyczny maszyny drukującej, co korzystnie wpływa na kolorystykę wydrukowanych projektów.
– To rozwiązanie – mówi Szymon Polkowski – było zresztą jednym z naszych priorytetów przy wyborze systemu, a jakość reprodukcji osiągana dzięki niemu jest bardzo wysoka.
– Równie priorytetowo traktowaliśmy moduł Rules-Based Automation (RBA) – dodaje Daniel Stosik. – Dzięki zapewnianej przez niego automatyzacji procesów możemy archiwizować zrealizowane prace, stosować automatyczną impozycję, regularnie informować za pomocą poczty elektronicznej o stanie zaawansowania prac czy zarządzać ich przepływem na podstawie wcześniej określonych parametrów. Elastyczność modułu RBA pozostawia nam szerokie pole do rozwoju oraz zwiększania automatyzacji wdrożonych procesów.